środa, 3 maja 2017

ToTM#1 Hot Glue gun bases // Podstawki z pistoletu na klej

Tip of the month will be a new series on the blog in wich I will be showing you some useful quick tricks and tips that I use and that are worth sharing. I will try to keep those post as short as possible.

Tip of the month będzie nową serią na blogu, w której będę pokazywał niektóre przydatne i proste techniki których używam, a które są moim zdaniem warte podzielenia się. Będę starał się pisać te posty tak krótko i zwięźle jak tylko się da.

Today something that I tried recently and works really good in my opinion - small, almost invisible bases made form hot glue. Some of my regular readers might noticed that I don't like bases under my terrain and try to avoid them as much as I can. After some research and playing with my glue gun for while,  I found out that this kind of glue doesn't stick to baking paper and decided to try this tehnique while doing more hedges for my board.

Dzisiaj technika, którą niedawno testowałem i sprawuje się naprawdę dobrze moim zdaniem - małe, prawie niewidoczne podstawki z kleju na gorąco. Niektórzy z was mogli zauważyć że nie przepadam za podstawkami pod makiety i staram się ich unikać jak tylko się da. Po kilku próbach i zabawach z moim pistoletem, odkryłem że po zastygnięciu klej tego rodzaju nie przykleja się do niektórych powierzchni, miedzy innymi do papieru do pieczenia. Postanowiłem wypróbować więc tę metodę podczas robienia nowych żywopłotów na mój stół. 


All you have to do is to put a drop of hot glue under the hedge/fence/wathever you are doing and then place it on baking paper. After curing you will find out that the underside is completely flat and whole hedge sits perfectly on gaming table.

Wszystko co trzeba teraz tak naprawdę zrobić to walnąć kropę kleju na spód żywopłotu/płotu/czegokolwiek i postawić całość na papierze do pieczenia. Jak widać poniżej po wystygnięciu spód kropy kleju jest idealnie płaski i cały element terenu stabilnie stoi na stole.


You can even cover some ecxes glue on the sides with sand or texture paint and glue some tufts or static grass to it.

Nadmiar kleju po bokach można pokryć piaskiem albo farbą teksturalną, a potem przykleić do tego jakieś tufty lub trawkę statyczną.


I decided to keep things simple and covered everything wiith one flock. As you can see the hedge blends nicely with my mat and trust me, it won't fall easily, even when hit with dice or minis.

Ja postanowiłem pójść na łatwiznę i całość obsypałem jedną posypką. Jak widać żywopłot ładnie i naturalnie wygląda na stole i uwierzcie mi nie wywróci się łatwo po trafieniu kostką czy figurką.
13 komentarzy:

 1. Banalnie proste, a rozwiązuje tyle problemów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, bardzo pomysłowe i pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, chciałem coś zmienić a nie jestem na nowe layouty jeszcze gotowy emecjonalnie :D

   Usuń
 3. Ciekawe i warte wypróbowania.

  Z kleju można zrobić też świecące kryształy:
  http://macattack001.com/1/post/2017/04/glowing-crystals.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OO dzięki za ten link! W ogóle ten klej to całkiem fajna sprawa jest kilka pomysłów już mi wpadło go głowy :)

   Usuń
 4. Jakoś mnie nie przekonuje ten pomysł. Może prosty ale czy wygląda dobrze?

  Z drugiej strony ja w ogóle nie mam na takie coś zapotrzebowania. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem taki błąd że nie uformowałem kleju zanim ostygł i teraz wygląda rzeczywiście trochę słabo. Dla mnie to wciąż lepsza alternatywa niż tradycyjna podstawka większa od żywopłotu :P

   Usuń
 5. Z hotglue kleju można tysiące rzeczy robić. Np wyrzeźbić drzewa: http://umpapas.blogspot.com/2013/12/alien-trees-xenodrzewa-tutorial.html

  Tez nie cierpię podstawek, stosuję podpórki naturalne ala krzaczek przy żywopłocie, narożny płot, drzewo przy płocie etc. Twój patent wygląda dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za linka, akurat teraz myślę nad sposobem robienia drzew :)

   Usuń