sobota, 12 listopada 2016

Recenzja i zmiany w Bolt Action Armies of Germany 2ed

Szykowałem się do napisania tego posta jak tylko usłyszałem o nowym podręczniku do Niemców, bo spodziewałem się niemałej rewolucji. Ten podręcznik ciężko uznać za rewolucyjny, ale mimo to trochę wyrównuje balans armii niemieckiej względem innych. To co uważam niestety za ogromny błąd i pierwszą rysę na nieskazitelnym wizerunku Warlord Games w mojej głowie (jestem trochę fanboyem muszę przyznać) to ilość zmian, która raczej nie wymaga drukowania nowego podręcznika. No ale po kolei.


Od strony technicznej podręcznikowi ciężko coś zarzucić, ewentualnie okładka mogłaby być twarda. Jakoś wydruku i grubość papieru w porządku, wprowadzenie tabelek z jednostkami sprawia, że wszystko jest bardziej czytelne a do tego w środku znajduje się dużo historycznych ciekawostek i fajnych zdjęć figurek. Szkoda tylko, że WG zrezygnowało z Osprey'owych sylwetek żołnierzy, to było bardzo pomocne przy malowaniu. Mamy za to więcej zdjęć samych modeli, często z dioram albo stołów do gry.

Na początek to co zostało poprawione i bardzo mi się podoba czyli zasady armijne:

Blitzkrieg - Dowódcy wykorzystujący zasadę You men, snap to action! mogą wyciągnąć z worka i przydzielić jedną dodatkową kostkę rozkazów. Wychodzi na to, że najtańszy Leutnant może aktywować aż dwa oddziały. Zasada jest naprawdę dobra moim zdaniem i w niektórych sytuacjach może zmieniać bieg gry. Ostatnio miałem sytuację, w której wykonując to zagranie zastanawiałem się czy aktywować weteranów z STG czy flamera. Nie trzeba tłumaczyć, że teraz aktywowałbym obie jednostki z jeszcze lepszym skutkiem.

Initiative training - Poprawiona zasada z poprzedniego podręcznika. Gdy ginie NCO w oddziale na 2+ można zamiast niego ściągnąć innego wojaka. Całkiem spoko, muszę zacząć o tym pamiętać.

Hitler's Buzzsaw - W poprzedniej edycji najbardziej bezsensowna zasada, całe szczęście że została zmieniona. Każdy karabin maszynowy czy to LMG czy MMG dostaje dodatkową kostkę, ŁĄCZNIE z tymi na pojazdach.

Tiger Fear - Bardzo mocna zasada, zamieniająca PZ IV w jeden z lepszych czołgów. Każdy wrogi oddział, który ma w polu widzenia czołg z tą zasadą traktowany jest jakby miał dodatkowy PIN MARKER przy zdawaniu ORDER TEST. Wyjątkiem jest rozkaz FIRE, gdy oddział strzela do czołgu, który ma tą zasadę. Co istotne nawet jeśli oddział nie ma żadnego PINa jest zobowiązany zdać taki test przy próbie wykonania rozkazu. Czołgi z tą zasadą to: PzIV G/H/J, PZ V Panther, Tiger I, Tiger II, Jagdpather, Jagdiger, Ferdinand i Elefant.

Oprócz zasad armijnych zostały też dodane nowe jednostki, ale brak Branderburczyków czy Charlemagne trochę boli. Mimo wszystko coś tam nowego się pojawiło:

-Sturmpioniere squad
-Gebirgsjäger squad(early war)
-Gebirgsjäger squad(late war)
-Luftwaffe Field Division squad
-Goliath Demolition team

-Renault UE (Wurfrahmen)
-Opel Blitz with Flak 38
-Kugelblitz
-Motorcycle with Machine-Gun Sidecar
-Panzerspahwagen P204(f)
-Artillerie Schlepper VA 601 (b)
-Horse-drawn limber
-Flammpanzer B2(f)
-Ferdinand (ten sam profil co Elefant)
-Flammpanzzer Hetzer (-60pkt od zwykłego Hetzera i dostaje zasadę Volatile fuel tanks)
-Marder I (Lorraine Schlepper)
-RSO/PAK 40
-U304(F) Armoured Halftrack with Pak 36
-Field Ambulance
-SdKfz 250/8 Ambulance

Do tego doszły oddziały ze sprzętem do walki nocnej:
-Panzer V Panther Ausf. G With IR equipment
-SdKfz 251/20 UHU
-Nachtjäger squad

Ze zmian w samych oddziałach:

-Fallshirmjager kosztują 14pt za jednego z riflem i dostali zasadę stubborn
-Volks Grenadier kosztują 65pt za 5 i każdy ma od razu Assault Rifle. Każdy kolejny żołnierz kosztuje 8pt i ma bazowo rifle
-Light Mortar Team nie może strzelać przy uzyciu granatów dymnych
-88mm Flak 36 Dual Purpose AA/AA Gun potaniał do 128(inexperienced), 160(regular), 192(veteran). Zasada Versatile pozwala mu teraz strzelać również jako Medium Howitzer (wcześniej Light)
-Marder III Ausf M może zamienić Hull mounted MMG na pintle mounted MMG za +5pt
-Panzerwerfer nie jest już Open-topped
-SdKfz 221,222,223. Jest opcja wymiany autocannona i MMG na Panzerbushe i MMG za +10pt (SdKfz 221)
-Kubelwagen po zakupieniu MMG z 360 arc of fire traci możliwość tranportu
-Schwimmwagen po zakupieniu MMG z 360 arc of fire traci możliwość tranportu
-Panzer 38(t) może za -30pt wymienić wszystkie bronie na Light Automatic cannon z coaxial MMG.

W selektorach nie zauważyłem większych zmian oprócz dodania nowych jednostek do niektórych z nich.

Podsumowując trochę zmian i poprawek wprowadzono, ale są to jednak zmiany w większości kosmetyczne. Szkoda, że nie uwzględniono większej ilości jednostek z dodatków i nie poprawiono kosztów punktowych niektórych pojazdów. Liczyłem też, że Strzelcy Alpejscy dostaną jakąś inną specjalną zasadę prócz nart. Mimo wszystko chyba warto mieć w swojej kolekcji tę książkę, chociaż nie jest z pewnością niezbędna.

Jako że zamówiłem swoją kopię podręcznika w preorderze to dostałem limitowaną figurkę, która może posłużyć za znacznik czy medyka. Widać że to nowsza rzeźba, bo naprawdę wygląda bardzo dobrze i jest bardziej dynamiczna i proporcjonalna w porównaniu starszych wzorów.8 komentarzy:

 1. Z tego co widze, to nowa wersja jest przekombinowana. Mi się osobiście nie podoba, choćby ci grenadierzy ludowi, superczołgi itp... Co do rzeźby nowych figurek, to faktycznie tu zaszała duża poprawa. Ostatnio oglądałem ich grenadierów i są całkiem, całkiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie dołączona figurka, nazwałbym ten podręcznik skokiem na kasę (a nie szastam tym pojęciem na lewo i prawo). Mała broszurka, która równie dobrze mogłaby być zastąpiona erratą. Co do zmian technicznych w zasadach nie mam jakichś wielkich zastrzeżeń. Zobaczymy jak to się będzie sprawdzało w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z drugiej strony wiele osób kupi ten podręcznik już po preorderze i figurki nie dostanie. Po rozegraniu dwóch gier stwierdzam, że zmiany wyszły raczej na dobre, chociaż Tiger Fear nieźle potrafi katować innych graczy :P

   Usuń
  2. Bez figurki ten podręcznik jest za drogi :-) I mówię to ja, posiadacz kilku książek do Age Of Sigmar ;-) ;-)

   Usuń
 3. Jeszcze nie mam, bo chociaż nie gram to podręczniki zbieram, ale teraz się zacząłem zastanawiać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli kupisz, to utwierdzisz Warlorda w przekonaniu, że tędy droga :-)

   Usuń
  2. Jak nie masz poprzedniego to w sumie możesz kupić, a jak masz to wydrukuj sobie to co tu napisałem i wsadź do starego booka :D

   Usuń