czwartek, 22 grudnia 2016

Laser-cut house prototype/Prototyp domku ciętego laserowo

I wanted to make my own laser-cut buildings for quite long time, and finally after some research I've managed to make a really simple design and the cut one as a prototype. I decided to use 3mm plywood rather then HDF, because I wnted to have wood texture/structure on walls. The plywood is obviously made from pieces of solid wood, so it can bend a little, especially on larger parts, but the curves aren't to big. Because walls have planks carved on them, the tension of wood is much smaller, so they actually came out straight. The design isn't perfect, windows should be about 5mm higher, and doors a bit wider. I also think that roof should be 1 cm lower or I should add second floor. I can't decide on how to make the roof, I think I'll go for simple tiles or thatch. Neverthless I'am really pleased how it turned out and I'll definetly make other designs, and paint this one soon.


Od dłuższego czasu chciałem zrobić kilka ciętych laserowo domków i po małym rekonesansie, stworzyłem bardzo prosty projekt, który posłużył jako prototyp. Użyłem 3mm sklejki zamiast HDFu, bo zależało mi na rysunku drewna. Oprócz tego domek składa się z całych płaszczyzn, bez różnych zębów, wypustek itp. , które ułatwiają składanie, bo moim zdaniem zwyczajnie psują cały efekt. Sklejka na dachu jest trochę wyboczona, ale nie w sposób który rzuca się w oczy. Ściany maja wygrawerowane deski i przez to nie ma takich napięć włókien drewna, więc one akurat są proste. Projekt nie jest idealny, okna powinny być 5mm wyżej, a dach 1cm niżej (albo powinienem dodać piętro). Mimo wszystko jak na prototyp jest nieźle, teraz dorobię okna, drzwi i fakturę dachu (jakieś proste dachówki albo strzecha), a później spróbują to pomalować. Kolejne projekty w drodze, chcę zrobić ok 5 takich domków.


10 komentarzy:

 1. Wygląda naprawdę super, pomyśl może o założeniu firmy z laser-cuttami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Szczerze powiedziawszy myślałem o tym, mam dużo gotowych projektów i jeszcze więcej pomysłów. Jak trochę uspokoi mi się w pracy i na uczelni to pokombinuję z tematem :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dzięki, na pewno zyska na uroku po dodaniu detali i pomalowaniu :)

   Usuń
 3. Świetnie to wyglada. Dlaczego okna powinny być wyżej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w środku jest podłoga i jak postawie tam figurkę z BA to górę okna ma na wysokości czoła, co trochę słabo wygląda. Nie jest źle, ale w następnym, trochę innym domku to poprawię.

   Usuń
 4. A skąd się bierze laserową krajalnicę? (I czy koszty są przemysłowe, czy konsumenckie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zleciłem to pewnej firmie przy okazji zamawiania kilku wycinanek na studia i do pracy, więc dokładnego kosztu domku nie znam, ale nie przekroczył raczej 20plnów. Problemem jest jedynie przygotowanie plików pod taki ploter...

   Usuń