czwartek, 8 grudnia 2016

Recenzja krzaczków MiniNatur

Dzisiaj recenzja zieleniny, na którą natknąłem się już dawno temu szukając realistycznych gałązek na pojazdy do Bolt Action. Nie lubię kupować tego typu rzeczy przez internet, głównie dlatego że zazwyczaj wszelkie trawki, posypki i listki mają zupełnie inne kolory i rozmiar niż na zdjęciach. Jednak ostatnio będą w lokalnym sklepie modelarskim we Wrocławiu czyli M-zone natknąłem się na ten produkt i na żywo okazał się dużo ładniejszy niż w internecie
Podobno na zdjęciu oprócz krzaków znajduje się też StuH.
Krzaczki zapakowane są w pudełko z twardszego, przeźroczystego plastiku, w którym raczej nie grozi im zgniecenie, ale mimo to radzę uważać, żeby czymś ciężkim ich nie przygnieść. Widać też że zostały upchnięte trochę na siłę, przez co wydają się zniekształcone, ale bardzo łatwo ułożyć je by wyglądały naturalnie.Krzaczki występują w naprawdę wielu rodzajach, a oprócz tego każdy rodzaj w trzech różnych rozmiarach listowia. Jak widać na zdjęciu każdy typ krzaczków oznaczony jest kodem. Rozmiary występują pod kodami 100,200 i 300 (im wyższy numer tym większe listki), a rodzaje pod numerami zazwyczaj 11-15 (ale widziałem też 03, ogólnie trochę dziwna ta numeracja). Ja wybrałem listowie letnie, które ma naprawdę ładny,nasycony i naturalny kolor, ale nie razi sztucznością. Zdecydowałem się też na średni rozmiar, czyli 200, którego listki na zdjęciach wydawały się zbyt małe, ale na żywo są moim zdaniem do skali 28mm idealne.Na moje potrzeby, czyli maskowanie pojazdów, dział itp. do Bolt Action, wydaje mi się że w środku jest tego tyle że raczej nie będę potrzebował więcej, tym bardziej że krzaczki są zbite. Cenowo opakowanie o kodzie 100 kosztuje ok. 30pln a o kodzie 200 lub 300 jakieś 36pln, co chyba nie jest złą ceną za taką ilość, tym bardziej że produkty MiniNatur cechują się bardzo wysoką jakością wykonania, a ten nie jest wyjątkiem.Krzaczki składają się z małych gałązek, na które poprzyklejane są drobne listki i co ciekawe, trzymają się naprawdę dobrze (zresztą widać wcześniej że w pudełku nie ma luźnych liści), a same gałązki są raczej elastyczne niż łamliwe, co w przypadku stosowania ich w czasie gry jest ogromnym plusem. Wygląd też zdecydowanie należy uznać za zaletę, bo takie odcięte i przyklejone (bądź też tylko położone) gałązki wyglądają na pojeździe bardzo naturalnie. Jeśli chodzi o klejenie, to jeszcze nie wiem jaki klej spisałby się najlepiej. Trzeba pamiętać, że przykleja się to do już skończonego modelu, więc wszelkie superglue odpadają. Klej polimerowy chyba byłby najlepszy, ale z kolei zastyga w taki sposób, że może być widoczny. Na Stuhu gałązki są po prostu wetknięte za panele boczne i akurat w tym przypadku klej nie jest potrzebny i chyba będę się to starał zrobić w ten sposób na innych pojazdach.


Podsumowując jestem zadowolony z zakupu i nie wiem do czego mógłbym się przyczepić. Za całkiem rozsądną cenę dostałem taką ilość realistycznych i porządnie wykonanych gałązek, która pozwoli mi na zamaskowanie wszystkich pojazdów do BA jakie mam (nie żebym chciał to zrobić, w planie mam tylko kilka takich zabiegów).


14 komentarzy:

 1. Bardzo sympatyczne krzaczki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezłe te krzaki. Dużo lepsze od używanego przeze mnie chrobotka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Macalem je ostatnio :) moze sobie sprawie przy następnej wizycie

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra recenzja. Nie miałem śmiałości ryzykować zakupu, także czekam na kolejne zdjęcia krzaczków na pojazdach abym mógł się przełamać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobię za niedługo pojazd na który wrzucę te krzaczki.

   Usuń
 5. MiniNature to jedna z najlepszych firm robiących sztuczne roślinki. Robią je też dla innych firm np Army Paintera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Tylko kupując bezpośrednio od nich większość rzeczy jest tttoche tańsza.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe, nie wiedziałem o nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie nie jest zbyt popularny produkt i właśnie dlatego postanowiłem go zrecenzować :)

   Usuń
 7. Dobrze wiedzieć o tej "zieleninie". Wygląda bardzo naturalnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie wyglądają. Z MIniNatur też mam ten problem, że przy ich masakrycznie szerokiej ofercie ciężko się w internecie zorientować jak dokładnie wygląda produkt - do tego najlepsze jest jednak osbiste "wymacanie".

  OdpowiedzUsuń
 9. Filigranbusch? Naturlich! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dodałem do listy przyszłych zakupów =)

  OdpowiedzUsuń