piątek, 16 września 2016

Testy szablonów do digital camo.

Zastanawiałem się ostatnio nad kolorystyką mojej armii PHR do Dropzone Commandera i początkowo bardzo chciałem malować pojazdy w digital camo. Ostatecznie zrezygnowałem z tego wzoru, ale szukałem rozwiązania na przyszłość, do innych projektów i testowałem różne opcje. Po zaprojektowaniu szablonu i pierwszych próbach, najwygodniejsze okazały się naklejane szablony z przeźroczystej folii. Jednak wycinanie ich ręcznie za formatu A4 zajęło mi wieczność, a kąty nie były idealnie prostopadłe, co bardzo psuło efekt. W końcu po dobraniu odpowiedniej folii, specjalnym przygotowaniu plików i kilku  rozmowach udało mi się znaleźć miejsce gdzie wycięto mi szablony laserowo. Teraz są idealnie proste i co ważne można ich użyć wielokrotnie jeśli nie będą za bardzo "wymacane".

Tak wygląda gotowa próbka. Niestety średnio się przyłożyłem i niektóre elementy są krzywo. Będę pamiętał przy kolejnych testach.

A tu step by step jak powstawała:

Na początek położyłem pierwszy, najciemniejszy kolor czyli Engine Grey od Vallejo. Na to poszła pierwsza partia szablonów.

Potem nałożyłem kolejny, średni odcień szarego czyli Sea Grey też od Vallejo. Na to oczywiście kolejne szablony.

Na koniec Cold Grey na całość. 

Po tym najtrudniejsza część czyli ściąganie szablonów. Nożykiem podważałem każdy element, tak by nie zdrapać farby i przyklejałem na papier do naklejek, skąd będzie można go ponownie odkleić i użyć.

Na koniec parę uwag:

-Bardzo ważne jest odpowiednie wyschnięcie farby przed naklejeniem szablonów. Dałem farbie na wyschnięcie  kilka minut, ale następnym razem poczekam trochę dłużej.

-Farba musi też dobrze wyschnąć przed oklejaniem szablonów, bo inaczej łatwo zarysować powierzchnię.

-Nie można nakładać zbyt grubo farby, a przy malowaniu pędzlem, trzeba dobrze ją rozcieńczyć.

-Dobrze jest zaplanować mniej więcej jaki efekt chcemy uzyskać, jakie proporcje kolorów i ich rozkład. Ja w tym wypadku przyklejałem byle gdzie i efekt jest średni. Można naklejać szablony jeden obok drugiego, a nawet nachodzące na siebie, co chyba lepiej wygląda na koniec. 

-Przy malowaniu modeli konieczne będzie odtłuszczenie, umycie i nałożenie podkładu dla pewności, że szablon nie ściągnie farby.

Prezentowany szablon ma bok kwadratu 2mm i chyba dobrze pasuje do skali 10mm, ale wydaje mi się, że na pojazdach w skali 28mm, będzie dawał lepszy efekt. Zaprojektowałem jeszcze kilka innych wzorów między innymi niemieckie disc camo z IIWŚ oraz szablony złożone z sześciokątów do malowania kamuflaży Sci-Fi. Oprócz tego mam w planach więcej projektów i w różnych rozmiarach. 

Zawsze chciałem wyprodukować jakiś produkt, do malowania/grania i  sprzedać chociaż parę sztuk dla zajawki, więc za jakiś czas, jak przetestuję inne wzory, mam w planach zebranie zamówień na takie szablony. Kilka już mi poszło i jak tylko koledzy, którym to odpaliłem podzielą się swoimi dziełami, nie omieszkam pochwalić się ich sukcesami na blogu :)


8 komentarzy:

 1. Świetne! Na pewno zamówię, tylko muszę pomysleć nad odpowiednim projektem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam muszę znaleźć coś gdzie moge ten szablon wykorzystać. Na razie użyłem tylko tego na WWII :)

   Usuń
  2. Czy idzie tym ogarnąć universal cam us army w 28mm na mundurach? :)

   Usuń
  3. Powiem szczerze, że jak naklejam pojedynczy kwadrat 2x2mm to ledwo da się nad tym zapanować, a na mundurach musiałoby to byc jeszcze mniejsze, więc raczej niestety nie da rady :/

   Usuń